MACIJAUSKŲ ŠEIMOS TREMTIES ISTORIJA
X ISTORIJA| Pasakoja Alvyra Macijauskaitė – Delkuvienė, gyvenanti Lybiškių kaime
Kuomet ištrėmė mano šeimą, man tebuvo tik 8 mėnesiai, todėl visą savo šeimos tremties istoriją man papasakojo tik daug vėliau. Apie kiekvieną iš šeimos narių galima parašyti ilgiausias gyvenimo tremtyje istorijas, jų išgyvenimus, badą, šaltį ir nepriteklius. Jie ten tikrai kentėjo, bet tikėjo, kad kada nors sugrįš į Lietuvą. Šiuo metu iš gausios Macijauskų šeimos esu likusi viena.
1964 m. Anelė ir Juozas Macijauskai (Nuotrauka iš asmeninio A. Delkuvienės archyvo)
1948 m. gruodžio 6 d. rytą prisistatė stribai, kurie suėmė mano seserį Bronę ir išvežė į Tauragės („Šūbertinę“). Po apklausos etapų į Vilniaus sovietinio saugumo kalėjimą. Po nuosprendžio, 1949 m. vasario 26 d., buvo išvežta 10 m. tremties į Magadano lagerius (Rusijos Tolimieji Rytai, prie Ochotsko jūros). Tėvas taip pat buvo suimtas ir po kelių dienų, po sesers sulaikymo išvežtas į Sibirą, Irkutsko sr., Taišeto lagerį.
1949 m. sovietų valdžiai paskelbus amnestiją, jei partizanų rėmėjai patys prisistatys į saugumo įstaigas, jų neišveš, todėl motina nuėjo į Batakius „prisiduoti“. Iš ten jau ir negrįžo. Du vyresniuosius brolius 17 m. Alfonsą ir 20 m. Stasį stribai sugavo kaime ir kartu su mama ištrėmė į Irkutsko sr., Bodaibo raj., Artiomovską. Ten buvo aukso kasyklos, kur broliai turėjo sunkiai dirbti šachtose. Po kelių metų brolį Stasį nužudė iš lagerio amnestuoti kriminaliniai nusikaltėliai. Brolis Alfonsas Sibire sutiko tremtinę iš Prienų rajono, Maldabūdžio km. Albiną Kazlauskaitę ir pamilo vienas kitą. Jie ten ir susituokė. Gimė sūnus Kęstutis (Kęstutis Macijauskas šiuo metu Klaipėdos dramos teatro aktorius – autorės pastaba).
Vyresnieji broliai Bronius, Juozas ir sesuo Danutė, pasiėmę mane, slapstėsi pas kaimynus. Jų niekas neieškojo. Už namuose likusį turtą kaimynai mane augino iki 1,5 metukų. Vėliau priglaudė mamos brolis Antanas Bertulis, gyvenantis Lenkčių km., Jurbarko raj. Mama rašydavo laiškus namuose likusiems vaikams, kvietė juos atvažiuoti. Brolis Bronius nusprendė likti namuose vienas, prižiūrėjo juos ir laukė grįžtančių tėvų. Aš likau gyventi pas senelius. Bet kelionei pasiryžo Danutė ir Juozas. Jie išvyko į Sibirą ieškoti mamos. Nežinau kaip, bet ją susirado, aplinkybių niekas man nepasakojo. Ten liko gyventi ir dirbti.
1957 m. iš tremties tėvas grįžo į savo sodybą Šveisčių kaime. Įsidarbino laiškanešiu Varlaukio pašte. Po leidimo grįžti į Lietuvą, 1958 m. grįžo ir mama, Juozas, Alfonsas su žmona Albina ir sūnumi Kęstučiu. Gimtojoje sodyboje gyvenome iki tėvelio mirties, vėliau persikraustėme į Varlaukio kaimą. Sesuo Danutė pasiliko Sibire, nes buvo sukūrusi šeimą su tremtiniu Kazimieru Šliažu. Grįžo tik 1987 m., apsigyveno Šiauliuose.
Sesuo Bronė, būdama Magadano lageryje, susipažino su politiniu kaliniu Albinu Maceliu. Sukūrė ten šeimą, susilaukė dukters Aldonos ir sūnaus Vytauto. Iš tremties grįžo tik 1964 m. Iš pradžių gyveno pas tėvus Šveisčių km., bet po 2 metų persikėlė gyventi į Kauną. Brolis Juozas, grįžęs iš Sibiro, taip pat apsigyveno tėvų sodyboje, vėliau sukūrė šeimą ir apsigyveno Tauragėje.
Tėvas Juozas Macijauskas mirė 1968 m., palaidotas Varlaukio kapinėse.
Mama Anelė Macijauskienė mirė 1982 m., palaidota Varlaukio kapinėse.
Sesuo Danutė mirė 2019 m., palaidota kartu su anksčiau mirusiu vyru Kazimieru Varlaukio kapinėse.