POLITINIO KALINIO JONO BIELIAUSKO ISTORIJA
Žiema Sibire (Nuotrauka iš interneto www.gudrizirafa.lt)
Po Stalino mirties prasidėjo kalinių sukilimas. Norilsko sukilimo pradžia laikoma 1953 m. gegužės 26 d., kai Gorlago 5-ajame skyriuje sargybos viršininkas Djakovas gyvenamojoje kalinių zonoje iš automato apšaudė prie barako stovėjusius kalinius. Penki nuteistieji buvo nušauti, septyni – sužeisti. Miesto statybos gamybinėje zonoje buvusi pamaina iš darbo negrįžo, ant statybinių kranų iškėlė juodas vėliavas. Gegužės 27–birželio 4 d. sukilimas jau buvo apėmęs visus Gorlago skyrius. Sukilimui vadovavo įvairių tautybių kalinių atstovų komitetas, lietuviams jame atstovavo 6 politinių kalinių nariai. Kaliniai reikalavo sušvelninti režimą, nuimti grotas nuo barakų langų ir numerius nuo kalinių drabužių, sutrumpinti darbo dieną iki aštuonių valandų, peržiūrėti bylas, neriboti susirašinėjimo, leisti pasimatyti su artimaisiais ir t. t. Sukilėliai iš visų lagerio skyrių išvarė sargybinius, prižiūrėtojus, tarnautojus, įvedė savivaldą (Ištrauka iš http://genocid.lt). Laimingo atsitiktinumo dėka išgyvenau sukilimą. Iki 1954 m. buvau lageryje, po to dar keletą metų likau tremtyje, čia susipažinau ir susituokiau su tremtine Elena Balčiūnaite. 1958 m. kovo 28 d. kartu su žmona grįžome į Lietuvą. Pradžioje įsikūrėme Radviliškyje, o vėliau žmonai gavus paskyrimą (buvo matematikos mokytoja) persikėlėme į Varlaukį, Jurbarko raj.
Tikslios Bieliausko šeimos tremties aplinkybės nėra nežinomos. Senelis Martynas Bieliauskas taip ir negrįžo iš Sibiro. Mirties pažymoje, išduotoje 1949 10 26
d., Irkutsko srities, Temės gyvenvietėje, pažymima, kad jis mirė nuo senatvės eidamas 86 metus.
Bibliotekoje bus saugomos Bieliauskų šeimos relikvijos:
1. Senelio Martyno Bieliausko mirties liudijimas (1949 m.)
2. Jono Bieliausko Laisvės kovos sąjūdžio nario - partizano anketa.
3. Lietuvos Respublikos Aukščiausio teismo pažymėjimas apie Jono Bieliausko reabilitaciją. (1991 03 05)
4. Martyno Bieliausko ir žmonos Elžbietos vaikų gimimo liudijimai (Baisogalos bažnyčios kunigo bažnytinė metrika, 1921 m.)
5. Vinco Bieliausko namų perkėlimo į kitą vietą komisijos aktas, susijęs su Bratsko hidroelektrinės statyba (1957 m.)
6. Lietuvos žemės ūkio ministerijos žemės sklypo suteikimo aktas Martynui Bieliauskui iš Kėdainių apsk. Pašušvio valsč., Legečių km. (1935 m.).